Wprowadzenie do transportu lotniczego

Gdy decydujemy się na przewożenie naszych przesyłek drogą lotniczą, nie sposób nie pomyśleć o tym, jak wygląda cały proces pod względem bezpieczeństwa. Ochrona zawartości ładunku jest zdecydowanie najważniejszą dla powodzenia zlecenia. Czym cechuje się taki transport? Dziś postaramy się odpowiedzieć na nurtujące Was pytanie.

Właściwe opakowanie

Przede wszystkim, aby umożliwić prawidłowy przewóz, nadawca musi właściwie opakować przesyłkę. Musi być ona zamknięta w taki sposób, aby całkowicie uniemożliwić dostęp do niej osobom trzecim i dodatkowo mieć zabezpieczenia wewnętrzne, sprawiające, że zawartość przesyłki lotnicze nie będzie się przemieszczać. Co więcej, jeżeli przedmioty, które chcemy wysłać, są szczególnie delikatne na uszkodzenia mechaniczne, należy to także odpowiednio oznaczyć.

Sposoby oznaczeń

Jeżeli mówimy o samych sposobach oznaczania, to najczęściej używa się tych w postaci konkretnego napisu, ale także pojedynczej litery, cyfry lub wyraźnego rysunku przy pomocy wyraźnego, kontrastowego koloru. Pomaga to szybko i poprawnie zidentyfikować przesyłkę podczas ładunku i rozładunku poprzez osobę odpowiedzialną za to.

Specyficzne warunki

Niestandardowe warunki transportu lotniczego (zwłaszcza startowanie i lądowanie, przy którym występują wibracje i uderzenia) sprawiają, że należy podjąć odpowiednie działania dotyczące wyspecyfikowania frachtu, który zostanie załadowany. Prócz wstrząsów należy również wspomnieć o tym, co występuje podczas samego lotu, czyli niskiej temperaturze oraz obniżonym ciśnieniu atmosferycznym na wysokich pułapach. Właśnie dlatego niektóre ładunki, które będą wrażliwe na wspomniane wcześniej czynniki.

Podsumowanie

Transport lotniczy jak sami widzimy, jest bardzo specyficznym typem przemieszczania naszych ładunków. Jest on jednak bardzo efektywnym sposobem na uproszczenie naszego łańcucha dostaw oraz zwiększenie elastyczności możliwości transportowych w naszej firmie. Czasami jest też on jedynym opłacalnym wyjściem na zrealizowanie zlecenia. Gdy przesyłka musi być dostarczona jak najszybciej, być może powinniśmy chętniej spojrzeć na dobroci oferowane przez samoloty towarowe.