Jak wyróżnić się na rozmowie kwalifikacyjnej?

rozmowa kwalifikacyjna

Rozmowa kwalifikacyjna to bardzo stresujący czas dla każdej osoby poszukującej pracy. Czasami nie otrzymujemy informacji zwrotnej, jak nam poszło, a wtedy musimy zdawać się na naszą intuicję i wnioski dotyczące naszej postawy podczas tejże rozmowy. Jak wyróżnić się na tym spotkaniu, a co więcej, jak zrobić to w mądry sposób?

Nie przesadźmy

Przede wszystkim pamiętajmy o jednym: ze wszystkim, co dziś pokażemy, można przesadzić w sposób skrajny. Zastanówmy się kilka razy nad tym, jeżeli pragniemy wyróżnić się przy pomocy na przykład ubioru, to sprawmy, aby było to wyważone, a nie przesadne i komiczne. Strój musi być przede wszystkim odpowiedni do sytuacji. Wyobraźmy sobie taką sytuację: osoba rekrutująca nas będzie ubrana w marynarkę, koszulę i krawat, podczas gdy my założymy na siebie sweter i T-shirt. Jak możecie się domyślić, zostaniemy zapamiętani, jednak w bardzo negatywny sposób. Aby wyróżnić się z tłumu i zrobić naprawdę dobre wrażenie, zdecydujmy się na ciekawą poszewkę czy krawat.

strój na rozmowę

Zainteresowania

W dzisiejszych czasach czasami z uśmiechem patrzymy na pytanie o zainteresowania w naszym CV. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale ma to ogromny wpływ na to, jak będziemy postrzegani przez rekrutera. Dziś nikogo nie zaskakuje wpisanie „sport i muzyka”. Znacznie bardziej cenione jest nie tyle, ile wpisane ciekawego hobby, ale równie ciekawe opowiedzenie o nim i pokazanie, że naprawdę jesteśmy ekspertami. Bardzo ekstrawaganckie hobby może być zarówno siłą, jak i niestety złą stroną.

udana rozmowa

Umiejętności

Ostatnim z czynników, które mogłyby wyróżnić nas z tłumu, są posiadane umiejętności. Gdy wpiszemy w CV komunikatywność, kreatywność i umiejętność pracy w grupie, to tak naprawdę zostaniemy dołączeni do takiej szarej masy, które ślepo umieszcza takie puste frazesy w swojej aplikacji. Lepszym pomysłem będzie zaznaczenie wyróżniającej się umiejętności jak, chociażby umiejętność tworzenia grafiki w programie trudno dostępnym dla „śmiertelników”. Takie pozornie niepotrzebne umiejętności mogą być kluczowe!

Podsumowanie

Jak widać, możemy się wyróżnić w kilka różnych sposobów i nie muszą być to sytuacje negatywne. Tak naprawdę od nas zależy, na co postawimy nasze karty. Być może to ta cecha czy umiejętność będą miały najważniejszy wpływ na to, jak będzie wyglądać nasza przyszłość!