Identyfikacja wizualna firmy

identyfikacja wizualna

Każda marka danej firmy posiada elementy wizerunkowe, które odróżniają ją na rynku od konkurencyjnych korporacji. Pozwalają one klientom na łatwe i szybkie rozpoznawanie firmy. Dobrze zaprojektowane i przemyślane elementy zapadają w pamięć i są wizytówką marki. Identyfikacja wizualna jest bardzo ważna dla każdej firmy i powinno się przykładać dużo uwagi przy jej projektowaniu. Z tego powodu często zleca się jej przygotowanie agencjom kreatywnym, które kompleksowo przygotowują elementy graficzne na potrzeby swoich Klientów.

Czym jest identyfikacja wizualna?

Identyfikacja wizualna charakteryzuje się prostotą projektu. Dobrze zaprojektowane logo zapada w pamięć i dodaje także prestiżu. Często kupowane przez klientów produktu opatrzone są rozpoznawalnym logotypem, który może nadać firmie także pewne cechy. Na rozpoznawalność marki składają się takie elementy identyfikacji jak logotyp, krój liter, kolorystyka, a nawet charakterystyczne stroje pracowników.

Dzięki wizualnej rozpoznawalności marki zyskują w oczach klientów. W takim wypadku mogą żądać wyższej ceny za swoje produkty, pomimo tego, że konkurencja może posiadać asortyment o równie dobrej lub lepszej jakości. W dzisiejszych czasach firmy – nawet te o ugruntowanej pozycji na rynku – mają tendencje do uproszczania swoich logotypów. W ten sposób usuwa się przykładowo napisy z logotypów i zostawia tylko element graficzny. Na takie działanie mogą pozwolić sobie głównie duże koncerny ze względu na ugruntowaną pozycję na rynku oraz utrwaloną identyfikację wśród swoich klientów.

Elementy identyfikacji wizualnej

kubki z logotypem firmy - dobry przykład identyfikacji wizualnejNiezbędnym elementem komunikacji firmy z klientem jest identyfikacja wizualna marki. Głównym celem jest kreowanie wizerunku marki, wyróżniającej jej na tle innych firm. W ten sposób klienci mogą mniej lub bardziej rozpoznać daną markę, co bardzo często wpływa na ich decyzje zakupowe. Identyfikacja wizualna zawiera trzy podstawowe elementy: logotyp, kolorystykę oraz typografię. Na tej podstawie tworzona jest reszta materiałów wchodząca w skład księgi tożsamości marki.Dla elementów tożsamości marki tworzony jest szereg zasad i instrukcji mówiący o tym jak powinno się używać logo firmy. Podany jest tu także opis budowy znaku, jego wyjaśnienie, przykłady zastosowania, a także wymiary i pole ochronne wokół znaku.

Najlepszą identyfikacje wizualną w Krakowie znajdziesz w firmie https://www.roxxmedia.pl/o-nas/

Często na potrzeby stworzenia tożsamości marki zatrudnia się agencje kreatywne, które kompleksowo przygotowują elementy identyfikacji. Na te potrzeby są tworzone wizytówki, papier firmowy, papier faxowy, teczki ofertowe, różnego rodzaju projekty nadruków, oznakowania samochodów, koperty, teczki, a nawet szablon prezentacji. Często w skład identyfikacji wchodzą również stroje pracowników, architektura budynków siedziby firmy oraz wystrój wnętrza. Popularne są także firmowe gadżety takie jak długopisy, notatniki lub bardziej niestandardowe pomysły. Firmy często rozdają je na targach i wpływa to pozytywnie na postrzeganie firmy. Klienci mogą później korzystać z tych materiałów promocyjnych. Umieszczając tam logotypy utrwalamy w pamięci klientów informacje wizualne na temat firmy.

Księga identyfikacji wizualnej – czy jest niezbędna firmie?

Marki tworząc swoją wizualną identyfikację często muszą pamiętać o przygotowaniu tzw. podstawowej księgi znaku. Jej celem jest kompleksowe opisanie elementów wchodzących w skład identyfikacji oraz zalecenia związane z ich wykorzystaniem. Taka księga może występować także w bardziej rozbudowanej wersji, gdzie przedstawione są często przykłady wykorzystania w różnych formach reklamowych lub projektach. Celem księgi tożsamości wizualnej jest dbanie o utrzymanie jednolitego wizerunku firmy. Identyfikacja wizualna coraz częściej jest zlecana firmom zewnętrznym w celu przygotowania spójnego projektu.

Prace nad księga identyfikacji wizualnejKsięga identyfikacji wizualnej jest tym samym niezbędna dla każdej firmy, aby zachować w oczach klientów spójny obraz. Zawiera ona podstawowe elementy takie jak symbole firmy, w których skład wchodzi logo i symbole dekoracyjne. Ważnym elementem są także kolory i typografie. Na potrzeby firmy tworzone są druki firmowe, wzory materiałów reklamowych, a nawet ubiór pracowników i wystrój budynków. W księdze tożsamości marki uwzględniane są także opisy znaczenia logotypu, opis jego budowy i kolorystyka. Podane są także wytyczne odnoszące się do pola ochronnego wokół logo oraz jego warianty i wersje mono i achromatyczne. Pokazane są przykłady prawidłowej i nieprawidłowej prezentacji logo oraz podana jest typografia firmowa w zalecanych odmianach i wielkości. Identyfikacja wizualna marki jest bardzo ważna, ponieważ klienci firmy w ten sposób odróżniają ją od konkurencji. Pozwala to na szybsze skojarzenie danych produktów z producentem i często wpływa na decyzje zakupowe.

Korzyści identyfikacji wizualnej

Identyfikacja marki jest niezbędna, aby firma odróżniła się od swojej konkurencji na rynku. Również ważnym powodem jest sam fakt, że bez tego klienci będą mieć problem z zapamiętaniem danej marki. Logo, kolorystyka oraz typografia są ważnymi elementami tworzącymi tożsamość marki. Identyfikacja wizualna jest z tych powodów niezbędna. Staje się także podstawowym kontaktem firmy z klientem. Jakie korzyści przynosi dobra identyfikacja wizualna marki?

Podstawową korzyścią jest rozpoznawalność. Logo firmy ma na celu wywołać natychmiastowe skojarzenie znaku graficznego z firmą lub jej produktami. Projektanci dążą do jak najprostszej grafiki, która będzie łatwo zrozumiana i czytelne dla odbiorcy. Znak graficzny ma na celu wywołać emocje oraz dobre skojarzenie z renomą firmy lub jej prestiżem. Korporacje o ugruntowanej pozycji na rynku poprzez kolorystykę lub typografię od razu przywołują na myśl skojarzenie między firmą a jej produktem. Bardzo często logo jest motywem dokonania zakupu, ponieważ odróżnia markę od innych i nadaje jej wartość dodaną. Kolorystyka wyróżnia daną firmę. Często są one zawarte w logotypie, a razem z charakterystyczną typografią tworzą rozpoznawalny znak graficzny. Firma jest potem kojarzona z danym kolorem. Jest on widoczny na różnych elementach takich jak: stroje pracowników, oznakowanie pojazdów, wystrój budynków czy materiałach reklamowych. Marki będące na rynku od wielu lat poprzez swoją wizualną tożsamość komunikują konsumentom swoje podstawowe wartości.