Co używa się przy rekrutacji pracownika?

Dobrze wiemy, jak wygląda klasyczny proces rekrutacji. Po wysłaniu aplikacji na daną skrzynkę mailową w domyśle czekamy na to, aż interesująca nas firma odpowie na zgłoszenie i zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną. Tak było kiedyś – dziś istnieją sposoby na wstępną ocenę kandydata jeszcze przed poznaniem go osobiście. Jakie ułatwienia stosują współczesne działy human resources? Przekonajmy się!

Kiedyś to było…

Jeszcze kilka lat temu otrzymanie pracy na danym stanowisku było znacznie łatwiejsze. Tak naprawdę wystarczyło CV z ładnym zdjęciem i dobre zaprezentowanie się na rozmowie kwalifikacyjnej i kto wie? Może właśnie otrzymaliście pracę! Pracodawcy jednak z biegiem czasu, na postawie własnych doświadczeń takich jak podkoloryzowanie CV czy „przecenienie” umiejętności pracownika stwierdzili, że to potencjalny pracownik musi być sprawdzony pod względem innych równie ważnych kwestii.

Internet jako źródło wiedzy

Trzeba jak najszybciej zrozumieć, że nie tylko my korzystamy z Internetu jako sposobu pozyskiwania informacji. Robią to także potencjalni pracodawcy! Nasza obecność na mediach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram czy Twitter, ale również portali o nacechowaniu biznesowym, w skład których wchodzą Goldenline czy LinkedIn może dać więcej, niż się nam wydaje! Pracodawca po takiej wizycie na internetowych profilach będzie mógł wyciągnąć ogromną ilość komunikatów, jak na przykład to, jak dbamy o swój wizerunek. Wyobraźmy sobie przykład: jak będzie postrzegana firma, której nowo zatrudniony manager będzie wygłaszał na swoim profilu treści obraźliwe? Chyba nie musimy odpowiadać?

Więcej o rekrutacji pracowników dowiesz się na https://lobohr.pl/oferta-dla-pracodawcy/

Testy i zabawy

Innym dodatkowym elementem procesu rekrutacji pracownika jest wykorzystanie przeróżnych gier i testów, pomagających w weryfikacji poszczególnych informacji. Pozwalają one na stworzenie pewnego profilu psychologicznego i dopasowania go, do których cech pożądamy od osoby na poszukiwanym stanowisku. Co więcej, są to świetnie sposoby na kontrolę nie tylko wiedzy potrzebnej do osiągania wymaganych wyników, lecz również umiejętności miękkich, takich jak praca w zespole, komunikowanie się z innymi członkami czy to, czy kandydat umie efektywnie rozwiązać postawione przed nim problemy.

Podsumowanie

Rekrutacja pracownika już dawno przestała być konkursem na najładniejsze CV wypełnione kursami i ukończonymi uczelniami. Oczywiście nie można być przekonanym, że jest to całkowicie bez znaczenia. Dziś istnieją inne sposoby, na dokładne sprawdzenie tego, jaką osobą jest potencjalny pracownik i czy będzie on w stanie zapewnić to, czego szukamy. Mamy nadzieje, że po dzisiejszym artykule nie będzie zaskoczeni żadnym z nich!